Virüsler ve Bakteriler Arasındaki Fark Nedir?

Virüsler ile bakteriler arasındaki fark nedir?

                

 

Virüslerle bakteriler arasında sayısız farklar vardır. Günümüzde virüsler bilinen en küçük ve en basit canlı formlardır. Bakterilerden 10 ile 100 kat  daha küçük oldukları bilinmektedir.Virüslerle bakteriler arasındaki en büyük fark virüslerin çoğalmalarında canlı bir organizmaya ihtiyaç duymalarıdır .Aksine bakteriler ise cansız yüzeylerde de gelişebilirler.

Virüslerin canlı vücudunda yayılımı şu şekilde olur. İçeri sızmak için çok saldırmazlar. İnsan hücrelerini tam olarak istila ederler ve hücrenin genetik materyalinin normal fonksiyonunu virüs üretecek şekile dönüştürürler.

Buna ek olarak, bakteriler gelişmeleri ve çoğalmaları için gerekli bütün mekanizmayı taşırken, virüsler başlıca bilgiyi taşırlar. Örneğin DNA veya RNA bir protein ve/veya zarımsı bir kaplama içerisinde paketlenmiş haldedir. Virüsler çoğalmak için konak hücrelerinin mekanizmasını kullanırlar. Bir anlamda, virüsler gerçekte “canlı” değillerdir, fakat aslında bilgi (DNA veya RNA), uygun bir canlı konakçı ile karşılaşıncaya kadar havada süzülmeye devam eder.

Yararlanılan Kaynak:

http://www.food-info.net/tr/qa/qa-saf61.htm

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !